“Постковид Бг” – съучредител на национален хъб срещу рака

Сдружение “Постковид България” стана съучредител на национален хъб на мисията срещу рака в България.  Организатори на събитието, което се състоя на 11 март 2026 г., бяха Съвместната онкологична национална мрежа (СОНМ) и инициативата ECHoS – общоевропейска платформа, обединяваща над 60 водещи организации от 30+ държави в областта на здравеопазването, науката, иновациите и гражданското участие.
Повече от 80 български институции и организации подписаха меморандума за създаване на хъба.
България е сред 5-те пилотни европейски страни, в които ще бъдат създаден Национален хъб. Смисълът на тази инциатива е да се говори повече за превенция, както и да се оказва съдействие за всичко, което се отнася за качеството в онкологията, изтъкна доц. Ася Консулова, председател на Управителния съвет на СОНМ.
Ракът е втората причина за преждевременна смърт в Европейския съюз.
Високата смъртност остава факт при късна диагностика и липса на модерно здравеопазване.

Прочети също